
- Details
- Features
- Tech Specs
Handcrafted in England and designed for Music Production at the most critical level, the ATC SCS120 active Subwoofer brings the low end in robustly stunning detail. Ideal for larger playback facilities, the SCS 120 covers a wide range of applications, including multichannel surround and immersive audio systems, such as Dolby Atmos. Designed for freestanding installation and negative tonal coloration, the handcrafted, sealed enclosure is 25.11” high, 19.6” wide, and only 22.36” deep. Inside, the ATC 15” (373mm) High-Excursion driver is powered by a wall- or rack-mounted 300-watt ultra-low-noise power amp.
| Product Name | ATC Loudspeakers SCS120 Pro Active Studio Subwoofer |
|---|---|
| Brand | ATC Loudspeakers |
| Condition | New |
| MPN | SCS120PRO |
| Shipping Option | Free Shipping to the Continental U.S. |
What's in the Box?
- ATC Loudspeakers SCS120 Pro Active Studio Subwoofer
- ATC HAND-BUILT HIGH-EXCURSION 15”/375MM SS75-375SC SUBWOOFER DRIVER
- EXCEPTIONAL BALANCE OF HIGH SPL CAPABILITY, LOW CUT-OFF AND LOW DISTORTION
- ATC DISCRETE MOSFET CLASS AB POWER AMPLIFIER
- STEREO BALANCED INPUTS & STEREO 'LINK' BALANCED OUTPUTS
- LEVEL, LOW-PASS FREQUENCY & PHASE USER CONTROLS
- REMOTE MUTING VIA FOOTSWITCH*
- HAND-BUILT IN ENGLAND AND COVERED BY A 6 YEAR WARRANTY
*FOOTSWITCH SUPPLIED SEPARATELY, LATCHING TYPE, 1/4”/6.35MM JACK CONNECTION
Specifications
| Acoustic Specifications | |
| Drive Unit – Bass | 1 x SS75-314SC 8Ω |
| Low Frequency Cut-off | 20Hz (-6dB, half space, low pass @ 80Hz) |
| Low Pass Filters | 50Hz, 65Hz, 80Hz, 320Hz (-6dB, 4th order Linkwitz Riley) |
| Max SPL | 113dB continuous / 119dB peak (IEC weighted pink noise, 1m, half space, LPF @ 80Hz) |
| Sensitivity | 85dBC, ref. -17dBu (single channel, Gain +6dB, Level 0dB, pink noise, LPF @ 80Hz) |
| Electronic Specifications | |
| Balanced Input | 2 x Female XLR (pin 2 hot) |
| Input Impedance | Approx. 20kΩ (differential) |
| Input CMRR | 90dB at 200Hz |
| Input Sensitivity | 1.12Vrms for full power (single channel, Gain 0dB, Level 0dB) |
| Gain Control | 0, +6dB, +10dB |
| Level Control | 0dB to -11dB in 1dB steps (21dB total range with Gain switch) |
| Phase Control | 0°–180° relative to input |
| Polarity Control | In-phase / Out-of-phase |
| Low Pass Filters | 4th order Linkwitz Riley |
| Output Impedance | Approx. 100Ω (differential) |
| Amplifier Type | Grounded source MOSFET Class A-B (convection cooled) |
| Output Power | 300W into 8Ω |
| THD+N | <0.003% / -90dB at 100Hz, 300W into 8Ω (90kHz bandwidth) |
| Frequency Response | <2Hz (-3dB) – 320Hz (-6dB, LPF controlled) |
| Limiter | ATC Active FET Momentary Gain Reduction (indicator on front panel) |
| Amplifier Protection | D.C. offset & over-temperature (rear panel indicators) |
| Power | |
| Power Consumption | Idle 16W/60VA; 1/8 Power 170W/230VA; Full Power 500W/600VA |
| Mains Input | 220–230V or 115V (factory set; follow panel labels) |
| Heat Output | Idle 47.8 BTU/hr; 1/8 Power 458.9 BTU/hr; Full Power 682.4 BTU/hr |
| Additional | Mute via 1/4" jack, controlled by latching footswitch |
ATC Loudspeakers SCS120 Pro Active Studio Subwoofer
Handcrafted in England and designed for Music Production at the most critical level, the ATC SCS120 active Subwoofer brings the low end in robustly stunning detail. Ideal for larger playback facilities, the SCS 120 covers a wide range of applications, including multichannel surround and immersive audio systems, such as Dolby Atmos. Designed for freestanding installation and negative tonal coloration, the handcrafted, sealed enclosure is 25.11” high, 19.6” wide, and only 22.36” deep. Inside, the ATC 15” (373mm) High-Excursion driver is powered by a wall- or rack-mounted 300-watt ultra-low-noise power amp.
| Product Name | ATC Loudspeakers SCS120 Pro Active Studio Subwoofer |
|---|---|
| Brand | ATC Loudspeakers |
| Condition | New |
| MPN | SCS120PRO |
What's in the Box?
ATC Loudspeakers SCS120 Pro Active Studio Subwoofer- ATC HAND-BUILT HIGH-EXCURSION 15”/375MM SS75-375SC SUBWOOFER DRIVER
- EXCEPTIONAL BALANCE OF HIGH SPL CAPABILITY, LOW CUT-OFF AND LOW DISTORTION
- ATC DISCRETE MOSFET CLASS AB POWER AMPLIFIER
- STEREO BALANCED INPUTS & STEREO 'LINK' BALANCED OUTPUTS
- LEVEL, LOW-PASS FREQUENCY & PHASE USER CONTROLS
- REMOTE MUTING VIA FOOTSWITCH*
- HAND-BUILT IN ENGLAND AND COVERED BY A 6 YEAR WARRANTY
*FOOTSWITCH SUPPLIED SEPARATELY, LATCHING TYPE, 1/4”/6.35MM JACK CONNECTION
Specifications
| Acoustic Specifications | |
| Drive Unit – Bass | 1 x SS75-314SC 8Ω |
| Low Frequency Cut-off | 20Hz (-6dB, half space, low pass @ 80Hz) |
| Low Pass Filters | 50Hz, 65Hz, 80Hz, 320Hz (-6dB, 4th order Linkwitz Riley) |
| Max SPL | 113dB continuous / 119dB peak (IEC weighted pink noise, 1m, half space, LPF @ 80Hz) |
| Sensitivity | 85dBC, ref. -17dBu (single channel, Gain +6dB, Level 0dB, pink noise, LPF @ 80Hz) |
| Electronic Specifications | |
| Balanced Input | 2 x Female XLR (pin 2 hot) |
| Input Impedance | Approx. 20kΩ (differential) |
| Input CMRR | 90dB at 200Hz |
| Input Sensitivity | 1.12Vrms for full power (single channel, Gain 0dB, Level 0dB) |
| Gain Control | 0, +6dB, +10dB |
| Level Control | 0dB to -11dB in 1dB steps (21dB total range with Gain switch) |
| Phase Control | 0°–180° relative to input |
| Polarity Control | In-phase / Out-of-phase |
| Low Pass Filters | 4th order Linkwitz Riley |
| Output Impedance | Approx. 100Ω (differential) |
| Amplifier Type | Grounded source MOSFET Class A-B (convection cooled) |
| Output Power | 300W into 8Ω |
| THD+N | <0.003% / -90dB at 100Hz, 300W into 8Ω (90kHz bandwidth) |
| Frequency Response | <2Hz (-3dB) – 320Hz (-6dB, LPF controlled) |
| Limiter | ATC Active FET Momentary Gain Reduction (indicator on front panel) |
| Amplifier Protection | D.C. offset & over-temperature (rear panel indicators) |
| Power | |
| Power Consumption | Idle 16W/60VA; 1/8 Power 170W/230VA; Full Power 500W/600VA |
| Mains Input | 220–230V or 115V (factory set; follow panel labels) |
| Heat Output | Idle 47.8 BTU/hr; 1/8 Power 458.9 BTU/hr; Full Power 682.4 BTU/hr |
| Additional | Mute via 1/4" jack, controlled by latching footswitch |
- Choosing a selection results in a full page refresh.
- Opens in a new window.