
- Details
- Tech Specs
SCALE LENGTH: 25.5"
NECK PROFILE: 1.65" nut width, .79" thick at 1st, .85" at 12th, Medium "C" profile
ORIENTATION: right-handed
NECK: mahogany | ebony | white binding
NUT: Graphtech Tusq
FRETS: jumbo nickel silver
SIDE DOTS: standard
VOLUME CONTROLS: one volume
TONE CONTROLS: one tone
COIL SPLIT: push pull on tone knob
HARDWARE COLOR: black
FINGERBOARD INLAY: small dots
BODY: mahogany
BODY TOP WOOD: none
BRIDGE PICKUP: Dunable Cthulhu (12k, A5)
NECK PICKUP: Dunable Cthulhu (10k, A5)
TUNING KEYS: lightweight open back
BRIDGE: tune o matic and stop tailpiece
FINISH TOP COAT: polyurethane
FINISH COLOR: black
CASE: padded Dunable gig bag
manufactured in South Korea
| Product Name | Dunable R2 DE Electric Guitar - Gloss Black |
|---|---|
| Brand | Dunable |
| Condition | New |
| MPN | R2DEGLOSSBLACKBH |
| UPC | 850061201133 |
| Shipping Option | Free Shipping to the Continental U.S. |
What's in the Box?
- Dunable R2 DE Electric Guitar - Black Hardware, Gloss Black
- Dunable Padded Gig Bag
Neck |
|
|---|---|
| Scale Length | 25.5" |
| Neck Profile | 1.65" nut width, .79" thick at 1st, .85" at 12th, Medium "C" profile |
| Orientation | Right handed |
| Neck Material | Mahogany | Ebony | White binding |
| Nut | Graphtech Tusq |
| Frets | Jumbo nickel silver |
| Side Dots | Standard |
Controls |
|
| Volume Controls | One volume |
| Tone Controls | One tone |
| Coil Split | Push pull on tone knob |
Hardware |
|
| Hardware Color | Black |
| Fingerboard Inlay | Small dots |
Body |
|
| Body Material | Mahogany |
| Body Top Wood | None |
Pickups |
|
| Bridge Pickup | Dunable Cthulhu (12k, A5) |
| Neck Pickup | Dunable Cthulhu (10k, A5) |
Bridge & Tuning |
|
| Tuning Keys | Lightweight open back |
| Bridge | Tune-o-matic and stop tailpiece |
Finish & Case |
|
| Finish Top Coat | Polyurethane |
| Finish Color | Black |
| Case | Padded Dunable gig bag |
| Manufactured In | South Korea |
Dunable R2 DE Electric Guitar - Gloss Black
SCALE LENGTH: 25.5"
NECK PROFILE: 1.65" nut width, .79" thick at 1st, .85" at 12th, Medium "C" profile
ORIENTATION: right-handed
NECK: mahogany | ebony | white binding
NUT: Graphtech Tusq
FRETS: jumbo nickel silver
SIDE DOTS: standard
VOLUME CONTROLS: one volume
TONE CONTROLS: one tone
COIL SPLIT: push pull on tone knob
HARDWARE COLOR: black
FINGERBOARD INLAY: small dots
BODY: mahogany
BODY TOP WOOD: none
BRIDGE PICKUP: Dunable Cthulhu (12k, A5)
NECK PICKUP: Dunable Cthulhu (10k, A5)
TUNING KEYS: lightweight open back
BRIDGE: tune o matic and stop tailpiece
FINISH TOP COAT: polyurethane
FINISH COLOR: black
CASE: padded Dunable gig bag
manufactured in South Korea
| Product Name | Dunable R2 DE Electric Guitar - Gloss Black |
|---|---|
| Brand | Dunable |
| Condition | New |
| MPN | R2DEGLOSSBLACKBH |
| UPC | 850061201133 |
| Shipping Option | Free Shipping to the Continental U.S. |
What's in the Box?
- Dunable R2 DE Electric Guitar - Black Hardware, Gloss Black
- Dunable Padded Gig Bag
Neck |
|
|---|---|
| Scale Length | 25.5" |
| Neck Profile | 1.65" nut width, .79" thick at 1st, .85" at 12th, Medium "C" profile |
| Orientation | Right handed |
| Neck Material | Mahogany | Ebony | White binding |
| Nut | Graphtech Tusq |
| Frets | Jumbo nickel silver |
| Side Dots | Standard |
Controls |
|
| Volume Controls | One volume |
| Tone Controls | One tone |
| Coil Split | Push pull on tone knob |
Hardware |
|
| Hardware Color | Black |
| Fingerboard Inlay | Small dots |
Body |
|
| Body Material | Mahogany |
| Body Top Wood | None |
Pickups |
|
| Bridge Pickup | Dunable Cthulhu (12k, A5) |
| Neck Pickup | Dunable Cthulhu (10k, A5) |
Bridge & Tuning |
|
| Tuning Keys | Lightweight open back |
| Bridge | Tune-o-matic and stop tailpiece |
Finish & Case |
|
| Finish Top Coat | Polyurethane |
| Finish Color | Black |
| Case | Padded Dunable gig bag |
| Manufactured In | South Korea |
- Choosing a selection results in a full page refresh.
- Opens in a new window.