Earthworks DM20 Gen 2 Small-diaphragm Condenser Drum Microphone
Limited quantities available!
  • Details
  • Tech Specs
New Rim Mounting System
New Active Electronics
More Information
Product Name Earthworks DM20 Gen 2 Small-diaphragm Condenser Drum Microphone
Brand Earthworks
Condition New
MPN DM20GEN2
UPC 827517988160
Shipping Option Free Shipping to the Continental U.S.
What's in the Box?
  • RM2 Rim Mount
  • Microphone Bag
  • Foam Windscreen
FREQUENCY RESPONSE 20Hz – 20KHz
POLAR PATTERN Cardioid
SENSITIVITY -51 dBV/Pa (2.8 mV/Pa)
PEAK ACOUSTIC INPUT 157dB SPL
MINIMUM LOAD IMPEDANCE 1000 Ohms
NOISE 20 dBSPL (A-Weighted)
POWER REQUIREMENTS 48V, 6mA
DIMENSIONS (L X D) 8 in x 0.860 in / 203.2 mm x 21.84 mm
COLOR Stainless Steel
WEIGHT 0.40lbs / 0.18kg
MANUFACTURER PART NUMBER DM20 G2
GOOSENECK L & D 3.5in x 0.375in / 88.9mm x 9.53mm
INCLUDED ACCESSORIES RM2 Rim Mount, Microphone Bag, Foam Windscreen
Details
New Rim Mounting System
New Active Electronics
More Information
Brand Earthworks
Condition New
MPN DM20GEN2
UPC 827517988160
What's in the Box?
  • RM2 Rim Mount
  • Microphone Bag
  • Foam Windscreen
Tech Specs
POLAR PATTERN Cardioid
PEAK ACOUSTIC INPUT 157dB SPL
NOISE 20 dBSPL (A-Weighted)
POWER REQUIREMENTS 48V, 6mA
COLOR Stainless Steel
WEIGHT 0.40lbs / 0.18kg