
- Details
- Tech Specs
Designed in collaboration with one of America’s finest mandolin players, “Lady Moon” Eva Trout, this instrument draws inspiration from the century-old “old lady” she treasures, capturing the warmth and woody character of a beloved old-world instrument.
At the heart of the octave lies a Thermo-Cured solid Sitka spruce top, carefully torrefied to emulate the earthy warmth and responsiveness of a seasoned instrument. The mahogany back and sides add focus and balance, giving the Lady Moon Signature Octave the tonal tools to add depth to all your melodic expressions. The flat-top design offers a softer attack and fuller resonance, emphasizing its natural overtones.
Visually, every detail reflects Eva’s distinctive touch. The custom inlaid luna moth pickguard and pearl crescent-ring fretboard inlays evoke transformation and the quiet glow of moonlight—an homage to her stage name and the natural beauty that inspires her music. A smooth Truetone Satin finish completes the look, offering an elegant feel that enhances both comfort and resonance.
Whether you’re expanding your tonal palette or taking your first steps into octave mandolin, the Lady Moon Signature Octave is built to grow with you—responsive, soulful, and full of character.
| Product Name | Eastman Lady Moon Signature Octave Mandolin - Thermo-Cure Natural |
|---|---|
| Brand | Eastman |
| Condition | New |
| MPN | PCH-MO-LADYMOON |
| Shipping Option | Free Shipping to the Continental U.S. |
What's in the Box?
- Eastman Lady Moon Signature Octave Mandolin - Thermo-Cure Natural
- Padded Eastman Gig Bag
| Neck Material | Maple |
| Fingerboard | Rosewood |
| Fingerboard Radius | 12.00" (305 mm) |
| Nut | Bone 1 3/8" |
| Fretwire | 23 Jescar FW37053 |
| Scale Length | 21.00" (533 mm) |
| Body Style | A-style w/ Oval Hole |
| Body Dimensions | 12.00" (305 mm) x 15.63" (397 mm) x 1.84" (47 mm) |
| Body Top | Solid Spruce |
| Body Back/Sides | Laminated Mahogany |
| Truss Rod | Single Acting |
| Logo | Pearl Headstock |
| Inlay | Pearl Crescent Ring |
| Rosette | Classic |
| Side Dot Color | White |
| Body Finish | Truetone Satin |
| Neck/Headstock Finish | Truetone Satin |
| Hardware Color | Nickel |
| Pickguard | Custom Designed Inlaid Lunar Moth |
| Tailpiece | Eastman Cast Aluminum Tailpiece |
| Bridge | Adjustable Compensated Rosewood Bridge |
| Nut Height | 0.02" (0.46 mm) |
| Pickups | None |
| Tuners | Quality Geared Tuners |
| Strings | D'Addario EJ80 |
| Action Height | 0.06" (1.52 mm) / 0.05" (1.27 mm) |
| Case | Padded Eastman Gig Bag |
Eastman Lady Moon Signature Octave Mandolin - Thermo-Cure Natural
Designed in collaboration with one of America’s finest mandolin players, “Lady Moon” Eva Trout, this instrument draws inspiration from the century-old “old lady” she treasures, capturing the warmth and woody character of a beloved old-world instrument.
At the heart of the octave lies a Thermo-Cured solid Sitka spruce top, carefully torrefied to emulate the earthy warmth and responsiveness of a seasoned instrument. The mahogany back and sides add focus and balance, giving the Lady Moon Signature Octave the tonal tools to add depth to all your melodic expressions. The flat-top design offers a softer attack and fuller resonance, emphasizing its natural overtones.
Visually, every detail reflects Eva’s distinctive touch. The custom inlaid luna moth pickguard and pearl crescent-ring fretboard inlays evoke transformation and the quiet glow of moonlight—an homage to her stage name and the natural beauty that inspires her music. A smooth Truetone Satin finish completes the look, offering an elegant feel that enhances both comfort and resonance.
Whether you’re expanding your tonal palette or taking your first steps into octave mandolin, the Lady Moon Signature Octave is built to grow with you—responsive, soulful, and full of character.
| Product Name | Eastman Lady Moon Signature Octave Mandolin - Thermo-Cure Natural |
|---|---|
| Brand | Eastman |
| Condition | New |
| MPN | PCH-MO-LADYMOON |
What's in the Box?
- Eastman Lady Moon Signature Octave Mandolin - Thermo-Cure Natural
- Padded Eastman Gig Bag
| Neck Material | Maple |
| Fingerboard | Rosewood |
| Fingerboard Radius | 12.00" (305 mm) |
| Nut | Bone 1 3/8" |
| Fretwire | 23 Jescar FW37053 |
| Scale Length | 21.00" (533 mm) |
| Body Style | A-style w/ Oval Hole |
| Body Dimensions | 12.00" (305 mm) x 15.63" (397 mm) x 1.84" (47 mm) |
| Body Top | Solid Spruce |
| Body Back/Sides | Laminated Mahogany |
| Truss Rod | Single Acting |
| Logo | Pearl Headstock |
| Inlay | Pearl Crescent Ring |
| Rosette | Classic |
| Side Dot Color | White |
| Body Finish | Truetone Satin |
| Neck/Headstock Finish | Truetone Satin |
| Hardware Color | Nickel |
| Pickguard | Custom Designed Inlaid Lunar Moth |
| Tailpiece | Eastman Cast Aluminum Tailpiece |
| Bridge | Adjustable Compensated Rosewood Bridge |
| Nut Height | 0.02" (0.46 mm) |
| Pickups | None |
| Tuners | Quality Geared Tuners |
| Strings | D'Addario EJ80 |
| Action Height | 0.06" (1.52 mm) / 0.05" (1.27 mm) |
| Case | Padded Eastman Gig Bag |
- Choosing a selection results in a full page refresh.
- Opens in a new window.