
- Details
- Tech Specs
From Eastman's Pacific Coast Highway series, the PCH3 delivers the tonal response, player comfort, and materials you’d never expect to find on such a modestly priced instrument. Eastman's new Grand Auditorium body produces a versatile, well-balanced tone that rivals the power and projection of a dreadnaught, in a smaller, universally wieldy size.
Tonewoods include a solid Sitka Spruce top with scalloped bracing (a feature usually found only on very high-end models), providing a rich, open tone. The figured maple back and sides are visually stunning and provide a crisp, bright tonal edge, augmenting fingerstyle and flatpicking styles. The sturdy maple neck is joined to the body with a dovetail neck joint (a feature usually found only on very high-end models), which maximizes resonance. The neck shape is a comfortable modern C shape, capped with a 12” radius, 22 fret Ovangkol board with a generous 1 ¾ bone nut.
Classic adornment includes top and back binding, genuine pearl dot markers, and a stunning Abalone rosette. The full-gloss “True Tone” finish, developed by master luthier Dana Bourgeois, is a brand-new formula that bridges the gap between the open sound and beauty of lacquer and the durability of urethane (shown here in subtle Amberburst).
The Eastman PCH3-GACE Grand Auditorium is also fitted with onboard Fishman electronics for a seamless transition from practice to stage. Gig Bag included.
| Product Name | Eastman PCH3-GACE Grand Auditorium Acoustic Electric Guitar - Amberburst |
|---|---|
| Brand | Eastman |
| Condition | New |
| MPN | PCH3-GACE-AB |
| Shipping Option | Free Shipping on orders over $94.72 |
What's in the Box?
- Eastman PCH3-GACE Grand Auditorium Acoustic Electric Guitar - Amberburst
- Gigbag
Neck |
|
|---|---|
| Neck Material | Maple |
| Fingerboard | Ovangkol |
| Fingerboard Radius | 12" (304.8 mm) |
| Neck Profile | Traditional Even "C" |
| Nut | Bone 1 3/4" (44.45 mm) |
| Fretwire | 22 Jescar-FW43080 |
| Scale Length | 25.4" (645.16 mm) |
| Truss Rod | Dual Acting |
Body |
|
| Body Dimensions | 16" x 4 1/4" (406.4 mm x 107.95 mm) |
| Bracings | X-Braced |
| Body Top | Solid Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Laminated Maple |
| Bridge/Saddle | Ovangkol/Bone, 2 5/32" Spacing (54.77 mm) |
| Rosette | Abalone |
| Binding | Top and Back |
| Binding Material | Black Plastic |
| Body Top Finish | Truetone Gloss |
| Back/Sides Finish | Truetone Gloss |
Hardware |
|
| Hardware Color | Nickel |
| Pickguard | Optional Black Teardrop |
| Tuners | PingWell RM 1171-CVR 3+3 |
| Bridge Pins | White Plastic w/ Black Dots |
Inlays & Appointments |
|
| Logo | Maple Headstock |
| Inlay | Pearl Dots |
| Side Dot Color | White |
Electronics |
|
| Electronics | Eastman Pickup by Fishman |
Strings & Setup |
|
| Strings | D'Addario XS Coated Phosphor Bronze Light (.012 - .053) |
| Action Height | 12th fret: 3/32" (2.38 mm) on the bass side and 2/32" (1.59 mm) on the treble side |
Accessories |
|
| Case | Padded Eastman Gig Bag |
| Truss Rod Wrench | 4 mm |
Eastman PCH3-GACE Grand Auditorium Acoustic Electric Guitar - Amberburst
From Eastman's Pacific Coast Highway series, the PCH3 delivers the tonal response, player comfort, and materials you’d never expect to find on such a modestly priced instrument. Eastman's new Grand Auditorium body produces a versatile, well-balanced tone that rivals the power and projection of a dreadnaught, in a smaller, universally wieldy size.
Tonewoods include a solid Sitka Spruce top with scalloped bracing (a feature usually found only on very high-end models), providing a rich, open tone. The figured maple back and sides are visually stunning and provide a crisp, bright tonal edge, augmenting fingerstyle and flatpicking styles. The sturdy maple neck is joined to the body with a dovetail neck joint (a feature usually found only on very high-end models), which maximizes resonance. The neck shape is a comfortable modern C shape, capped with a 12” radius, 22 fret Ovangkol board with a generous 1 ¾ bone nut.
Classic adornment includes top and back binding, genuine pearl dot markers, and a stunning Abalone rosette. The full-gloss “True Tone” finish, developed by master luthier Dana Bourgeois, is a brand-new formula that bridges the gap between the open sound and beauty of lacquer and the durability of urethane (shown here in subtle Amberburst).
The Eastman PCH3-GACE Grand Auditorium is also fitted with onboard Fishman electronics for a seamless transition from practice to stage. Gig Bag included.
| Product Name | Eastman PCH3-GACE Grand Auditorium Acoustic Electric Guitar - Amberburst |
|---|---|
| Brand | Eastman |
| Condition | New |
| MPN | PCH3-GACE-AB |
What's in the Box?
- Eastman PCH3-GACE Grand Auditorium Acoustic Electric Guitar - Amberburst
- Gigbag
Neck |
|
|---|---|
| Neck Material | Maple |
| Fingerboard | Ovangkol |
| Fingerboard Radius | 12" (304.8 mm) |
| Neck Profile | Traditional Even "C" |
| Nut | Bone 1 3/4" (44.45 mm) |
| Fretwire | 22 Jescar-FW43080 |
| Scale Length | 25.4" (645.16 mm) |
| Truss Rod | Dual Acting |
Body |
|
| Body Dimensions | 16" x 4 1/4" (406.4 mm x 107.95 mm) |
| Bracings | X-Braced |
| Body Top | Solid Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Laminated Maple |
| Bridge/Saddle | Ovangkol/Bone, 2 5/32" Spacing (54.77 mm) |
| Rosette | Abalone |
| Binding | Top and Back |
| Binding Material | Black Plastic |
| Body Top Finish | Truetone Gloss |
| Back/Sides Finish | Truetone Gloss |
Hardware |
|
| Hardware Color | Nickel |
| Pickguard | Optional Black Teardrop |
| Tuners | PingWell RM 1171-CVR 3+3 |
| Bridge Pins | White Plastic w/ Black Dots |
Inlays & Appointments |
|
| Logo | Maple Headstock |
| Inlay | Pearl Dots |
| Side Dot Color | White |
Electronics |
|
| Electronics | Eastman Pickup by Fishman |
Strings & Setup |
|
| Strings | D'Addario XS Coated Phosphor Bronze Light (.012 - .053) |
| Action Height | 12th fret: 3/32" (2.38 mm) on the bass side and 2/32" (1.59 mm) on the treble side |
Accessories |
|
| Case | Padded Eastman Gig Bag |
| Truss Rod Wrench | 4 mm |
- Choosing a selection results in a full page refresh.
- Opens in a new window.