
- Details
- Features
- Tech Specs
The Gibson Hummingbird was Gibson’s first square-shouldered acoustic model and has been one of the world’s best-loved and most instantly-identifiable acoustic guitars since it was first introduced in 1960. Renowned for its versatility, it’s equally at home playing first-position chords or punchy acoustic lead lines, and has been used in a wide range of musical genres by countless artists.
Now, Epiphone is very proud to introduce the Hummingbird Standard EC, an Inspired by Gibson version of the world-famous Hummingbird with some notable updates that make this iconic guitar better than ever. The Hummingbird Standard EC features all solid wood construction, including a solid mahogany back and sides that are paired with a solid spruce top, which is the classic Hummingbird tonewood recipe that delivers all the sweet tones the Hummingbird is famous for. The body features a cutaway that makes this ‘bird even more expressive and allows for easier access to the upper regions of the fretboard. The mahogany neck is equipped with a rosewood fretboard that is outfitted with 20 standard frets and adorned with beautiful mother-of-pearl split parallelogram inlays. The belly-up bridge is also rosewood, and the saddle and nut are bone. The newly-redesigned pickguard is the epoxy style and features the iconic hummingbird, butterfly, and flowers graphics that are a visual hallmark of the Hummingbird. Quality Grover® Rotomatic® tuners ensure solid tuning stability, so you can spend more time playing and less time tuning up. When you do need to tune up, the onboard Fishman® electronics include a built-in tuner, as well as side-mounted controls for volume and EQ, making this Hummingbird ready for use on-stage and in the studio. A premium gig bag is also included to help keep the Hummingbird Standard EC safe and for easy grab-and-go transport to your next jam session, rehearsal, or gig.
A battery is not included. To power your pickup, you will need a 9-volt battery.
| Product Name | Epiphone Hummingbird Standard EC Acoustic Electric Guitar - Natural |
|---|---|
| Brand | Epiphone |
| Condition | New |
| MPN | EIAHBCNAGH1 |
| UPC | 711106166438 |
| Shipping Option | Free Shipping to the Continental U.S. |
What's in the Box?
- Epiphone Hummingbird Standard EC Acoustic Electric Guitar - Natural
- Premium Gig Bag
- Single cutaway solid mahogany body
- Bound rosewood fretboard with 20 standard frets and mother of pearl split parallelogram inlays
- Solid spruce top
- Pickguard with iconic Hummingbird graphics
- Gold hardware
- Fishman electronics
- Grover Rotomatic tuners
- Epiphone premium gig bag included
Body |
|
|---|---|
| Back | Solid Mahogany |
| Binding | 6-ply Top, 4-ply Back, Single Ply Fretboard |
| Body Finish | Gloss |
| Body Material | Solid Mahogany |
| Body Shape | Hummingbird EC |
| Side | Solid Mahogany |
| Top | Solid Spruce |
Neck |
|
| Fingerboard Material | Rosewood |
| Fingerboard Radius | 12.0" (304.8 mm) |
| Fret Count | 20 |
| Frets | Standard |
| Inlays | Mother-of-Pearl Split Parallelogram |
| Joint | Glued In, Set Neck with Tapered Dovetail Joint |
| Neck Material | Mahogany |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.69" (43.0 mm) |
| Profile | Rounded C |
| Scale Length | 24.75" (628.65 mm) |
Electronics |
|
| Controls | Side-mounted Volume, Bass, Treble, Phase Switch, and Tuner |
| Output Jack | Combination Battery Box and 1/4" (6.35 mm) Output Jack |
| Preamp | Fishman PreSys II |
| Under Saddle Pickup | Fishman S-Core |
Hardware |
|
| Bridge | Belly-up; Rosewood |
| Bridge Pins | Ivory Plastic |
| finish | Gold |
| Pickguard | Tortoiseshell Hummingbird with Graphics |
| Saddle Material | Bone |
| Strap Buttons | 2 - Battery Box/Output Jack and Back of Heel |
| Truss Rod | Dual Action |
| Truss Rod Cover | 2-ply Black Bell |
| Tuner Plating | Gold |
| Tuning Machines | Grover Rotomatic |
Misc |
|
| Case | Premium Gig Bag |
| Model: | EIAHBCCSGH1 |
| Headstock | 60s Kalamazoo |
| Headstock Inlay | Epiphone Logo and Gibson Crown in Mother of Pearl |
| Strings Gauge | .012, .016, .024, .032, .042, .053 |
Epiphone Hummingbird Standard EC Acoustic Electric Guitar - Natural
The Gibson Hummingbird was Gibson’s first square-shouldered acoustic model and has been one of the world’s best-loved and most instantly-identifiable acoustic guitars since it was first introduced in 1960. Renowned for its versatility, it’s equally at home playing first-position chords or punchy acoustic lead lines, and has been used in a wide range of musical genres by countless artists.
Now, Epiphone is very proud to introduce the Hummingbird Standard EC, an Inspired by Gibson version of the world-famous Hummingbird with some notable updates that make this iconic guitar better than ever. The Hummingbird Standard EC features all solid wood construction, including a solid mahogany back and sides that are paired with a solid spruce top, which is the classic Hummingbird tonewood recipe that delivers all the sweet tones the Hummingbird is famous for. The body features a cutaway that makes this ‘bird even more expressive and allows for easier access to the upper regions of the fretboard. The mahogany neck is equipped with a rosewood fretboard that is outfitted with 20 standard frets and adorned with beautiful mother-of-pearl split parallelogram inlays. The belly-up bridge is also rosewood, and the saddle and nut are bone. The newly-redesigned pickguard is the epoxy style and features the iconic hummingbird, butterfly, and flowers graphics that are a visual hallmark of the Hummingbird. Quality Grover® Rotomatic® tuners ensure solid tuning stability, so you can spend more time playing and less time tuning up. When you do need to tune up, the onboard Fishman® electronics include a built-in tuner, as well as side-mounted controls for volume and EQ, making this Hummingbird ready for use on-stage and in the studio. A premium gig bag is also included to help keep the Hummingbird Standard EC safe and for easy grab-and-go transport to your next jam session, rehearsal, or gig.
A battery is not included. To power your pickup, you will need a 9-volt battery.
| Product Name | Epiphone Hummingbird Standard EC Acoustic Electric Guitar - Natural |
|---|---|
| Brand | Epiphone |
| Condition | New |
| MPN | EIAHBCNAGH1 |
| UPC | 711106166438 |
What's in the Box?
- Epiphone Hummingbird Standard EC Acoustic Electric Guitar - Natural
- Premium Gig Bag
- Single cutaway solid mahogany body
- Bound rosewood fretboard with 20 standard frets and mother of pearl split parallelogram inlays
- Solid spruce top
- Pickguard with iconic Hummingbird graphics
- Gold hardware
- Fishman electronics
- Grover Rotomatic tuners
- Epiphone premium gig bag included
Body |
|
|---|---|
| Back | Solid Mahogany |
| Binding | 6-ply Top, 4-ply Back, Single Ply Fretboard |
| Body Finish | Gloss |
| Body Material | Solid Mahogany |
| Body Shape | Hummingbird EC |
| Side | Solid Mahogany |
| Top | Solid Spruce |
Neck |
|
| Fingerboard Material | Rosewood |
| Fingerboard Radius | 12.0" (304.8 mm) |
| Fret Count | 20 |
| Frets | Standard |
| Inlays | Mother-of-Pearl Split Parallelogram |
| Joint | Glued In, Set Neck with Tapered Dovetail Joint |
| Neck Material | Mahogany |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.69" (43.0 mm) |
| Profile | Rounded C |
| Scale Length | 24.75" (628.65 mm) |
Electronics |
|
| Controls | Side-mounted Volume, Bass, Treble, Phase Switch, and Tuner |
| Output Jack | Combination Battery Box and 1/4" (6.35 mm) Output Jack |
| Preamp | Fishman PreSys II |
| Under Saddle Pickup | Fishman S-Core |
Hardware |
|
| Bridge | Belly-up; Rosewood |
| Bridge Pins | Ivory Plastic |
| finish | Gold |
| Pickguard | Tortoiseshell Hummingbird with Graphics |
| Saddle Material | Bone |
| Strap Buttons | 2 - Battery Box/Output Jack and Back of Heel |
| Truss Rod | Dual Action |
| Truss Rod Cover | 2-ply Black Bell |
| Tuner Plating | Gold |
| Tuning Machines | Grover Rotomatic |
Misc |
|
| Case | Premium Gig Bag |
| Model: | EIAHBCCSGH1 |
| Headstock | 60s Kalamazoo |
| Headstock Inlay | Epiphone Logo and Gibson Crown in Mother of Pearl |
| Strings Gauge | .012, .016, .024, .032, .042, .053 |
- Choosing a selection results in a full page refresh.
- Opens in a new window.