
- Details
- Features
- Tech Specs
The 2026 Ernie Ball Music Man Jason Richardson Signature guitar collection is here, including this high-performance 8-string “HT” (heat-treated) Cutlas. Featuring bold new finishes and an all-new 8-string hardtail, these guitars pair striking aesthetics with modern, high-performance design. The lightweight alder body is contoured for comfort, with a deep treble-side cutaway that provides easy access to the entire 2-octave range. This new 8-string Signature model features a 5-bolt joint and an extra-slim maple neck for a fast feel, which is roasted and figured for tone, stability, and premium aesthetics. It's capped with a slick, multi-scale 17” radius Ebony board fitted with 24 stainless steel frets. Offered here in player favorite Kokiri Forest green, over a buckeye burl top, that’s breathtaking in any light, and positively pops under stage lights.
This high-performance instrument is fitted with a pair of exclusive John Richardson HT (heat-treated) high-output 16-pole humbuckers. Each pickup can be tapped for single-coil tones using the push-pull tone pot, or pushed into overdrive using the push-pull boost volume pot. A standard 3-way blade keeps pickup selection simple and easy, while you shred the 2.245” 8-string nut, from low E, up to high F#, effortlessly. Designed for the modern guitarist who takes the craft seriously.
| Product Name | Ernie Ball Music Man Jason Richardson Artist Series Cutlass HT 8-String Electric Guitar - Kokiri Forest |
|---|---|
| Brand | Ernie Ball Music Man |
| Condition | New |
| MPN | 811-TGM-50-00-MB-BH |
| UPC | 749699130604 |
| Shipping Option | Free Shipping to the Continental U.S. |
What's in the Box?
- Ernie Ball Music Man Jason Richardson Artist Series Cutlass HT 8-String Electric Guitar - Kokiri Forest
- Mono Case
- Multiscale 25.5"–27" scale length for clarity and tension across the extended range
- Alder body with premium buckeye burl top
- Roasted figured maple neck for enhanced stability and feel
- Ebony fretboard for fast response and smooth playability
- Jason Richardson HT humbuckers for crushing output and precise definition
- 24 stainless steel frets for durability and effortless performance
- Hardtail bridge designed for superior sustain and tuning stability
- Push/push volume control with 20+ dB boost
- Push/push tone control with coil-splitting for added versatility
- Mono case included
| Model | Jason Richardson 8-string Cutlass HT Guitar |
| Order | 3 |
| Body Wood | Alder with Buckeye Burl Top |
| Body Finish | High gloss polyester |
| Bridge | Modern Classic Hardtail w/rounded bridge cover |
| Scale Length | Multi-Scale: 25.5" high E to 27.5" low F# |
| Neck Radius | 17" (43.2 cm) |
| Frets | 24 - Medium Jumbo profile, Stainless Steel |
| Neck Width | 2.245" at Nut; 3.039" at Last Fret |
| Neck Wood | Roasted Figured Maple |
| Fingerboard | Ebony |
| Fret Markers | White Dot |
| Neck Finish | Gunstock oil and hand-rubbed special wax blend |
| Neck Binding | N/A |
| Tuning Machines | Schaller M6-IND locking |
| Truss Rod | Adjustable - no component or string removal |
| Neck Attachment | 5 bolt, sculpted neck joint |
| Electronic Shielding | Graphite acrylic resin coated body cavity and aluminum control cover |
| Controls | 25kohm push/push volume POT for gain boost, 500kohm push/push tone POT for pickup coil splitting - 0.022uf tone cap; 3-way pickup selector switch |
| Switching | 3-way toggle pickup selector; Push/push volume knob engages boost |
| Pickups | HH - Music Man HT Custom humbucking pickups, Ceramic magnets |
| Strings | 9.5p-12p-16p-26w-36w-46w-56w-68w Slinky |
Ernie Ball Music Man Jason Richardson Artist Series Cutlass HT 8-String Electric Guitar - Kokiri Forest
The 2026 Ernie Ball Music Man Jason Richardson Signature guitar collection is here, including this high-performance 8-string “HT” (heat-treated) Cutlas. Featuring bold new finishes and an all-new 8-string hardtail, these guitars pair striking aesthetics with modern, high-performance design. The lightweight alder body is contoured for comfort, with a deep treble-side cutaway that provides easy access to the entire 2-octave range. This new 8-string Signature model features a 5-bolt joint and an extra-slim maple neck for a fast feel, which is roasted and figured for tone, stability, and premium aesthetics. It's capped with a slick, multi-scale 17” radius Ebony board fitted with 24 stainless steel frets. Offered here in player favorite Kokiri Forest green, over a buckeye burl top, that’s breathtaking in any light, and positively pops under stage lights.
This high-performance instrument is fitted with a pair of exclusive John Richardson HT (heat-treated) high-output 16-pole humbuckers. Each pickup can be tapped for single-coil tones using the push-pull tone pot, or pushed into overdrive using the push-pull boost volume pot. A standard 3-way blade keeps pickup selection simple and easy, while you shred the 2.245” 8-string nut, from low E, up to high F#, effortlessly. Designed for the modern guitarist who takes the craft seriously.
| Product Name | Ernie Ball Music Man Jason Richardson Artist Series Cutlass HT 8-String Electric Guitar - Kokiri Forest |
|---|---|
| Brand | Ernie Ball Music Man |
| Condition | New |
| MPN | 811-TGM-50-00-MB-BH |
| UPC | 749699130604 |
What's in the Box?
- Ernie Ball Music Man Jason Richardson Artist Series Cutlass HT 8-String Electric Guitar - Kokiri Forest
- Mono Case
- Multiscale 25.5"–27" scale length for clarity and tension across the extended range
- Alder body with premium buckeye burl top
- Roasted figured maple neck for enhanced stability and feel
- Ebony fretboard for fast response and smooth playability
- Jason Richardson HT humbuckers for crushing output and precise definition
- 24 stainless steel frets for durability and effortless performance
- Hardtail bridge designed for superior sustain and tuning stability
- Push/push volume control with 20+ dB boost
- Push/push tone control with coil-splitting for added versatility
- Mono case included
| Model | Jason Richardson 8-string Cutlass HT Guitar |
| Order | 3 |
| Body Wood | Alder with Buckeye Burl Top |
| Body Finish | High gloss polyester |
| Bridge | Modern Classic Hardtail w/rounded bridge cover |
| Scale Length | Multi-Scale: 25.5" high E to 27.5" low F# |
| Neck Radius | 17" (43.2 cm) |
| Frets | 24 - Medium Jumbo profile, Stainless Steel |
| Neck Width | 2.245" at Nut; 3.039" at Last Fret |
| Neck Wood | Roasted Figured Maple |
| Fingerboard | Ebony |
| Fret Markers | White Dot |
| Neck Finish | Gunstock oil and hand-rubbed special wax blend |
| Neck Binding | N/A |
| Tuning Machines | Schaller M6-IND locking |
| Truss Rod | Adjustable - no component or string removal |
| Neck Attachment | 5 bolt, sculpted neck joint |
| Electronic Shielding | Graphite acrylic resin coated body cavity and aluminum control cover |
| Controls | 25kohm push/push volume POT for gain boost, 500kohm push/push tone POT for pickup coil splitting - 0.022uf tone cap; 3-way pickup selector switch |
| Switching | 3-way toggle pickup selector; Push/push volume knob engages boost |
| Pickups | HH - Music Man HT Custom humbucking pickups, Ceramic magnets |
| Strings | 9.5p-12p-16p-26w-36w-46w-56w-68w Slinky |
- Choosing a selection results in a full page refresh.
- Opens in a new window.