
- Details
- Tech Specs
The LTD Alexi-200 has allowed hundreds and hundreds of guitar players to affordably pay tribute to the look, sound, and furious feel of iconic guitarist Alexi Laiho. It's an offset V-shaped guitar with bolt-on construction. It pairs a comfortable mahogany body with a fast and smooth thin U-shaped maple neck, with a rosewood fingerboard that features 24 extra-jumbo frets and sawtooth triangle inlays. The Alexi-200's sound is powered by a single ESP Designed LH-301B passive pickup. Other components include a Floyd Rose Special bridge and LTD tuners. Available in Black finish.
| Product Name | ESP LTD ALEXI-200 Alexi Laiho Signature Electric Guitar - Black |
|---|---|
| Brand | ESP |
| Condition | New |
| MPN | LALEXI200BLK |
| UPC | 840248016964 |
| Shipping Option | Free Shipping to the Continental U.S. |
| Construction | Bolt-On |
| Scale | 25.50" (648 mm) |
| Body | Mahogany |
| Neck | Maple |
| Fingerboard | Rosewood |
| Fingerboard Radius | 13.78" (350 mm) |
| Finish | Black |
| Nut Width | 1.65" (42 mm) |
| Nut Type | Locking |
| Neck Contour | Thin U |
| Frets/Type | 24 XJ |
| Hardware Color | Black Nickel |
| Strap Button | Standard |
| Tuners | LTD |
| Bridge | Floyd Rose Special |
| Bridge PU | ESP LH-301B |
| Electronics | Passive |
| Electronics Layout | Volume |
| Strings | D'Addario XL120 (.009/.011/.016/.024/.032/.042) |
ESP LTD ALEXI-200 Alexi Laiho Signature Electric Guitar - Black
The LTD Alexi-200 has allowed hundreds and hundreds of guitar players to affordably pay tribute to the look, sound, and furious feel of iconic guitarist Alexi Laiho. It's an offset V-shaped guitar with bolt-on construction. It pairs a comfortable mahogany body with a fast and smooth thin U-shaped maple neck, with a rosewood fingerboard that features 24 extra-jumbo frets and sawtooth triangle inlays. The Alexi-200's sound is powered by a single ESP Designed LH-301B passive pickup. Other components include a Floyd Rose Special bridge and LTD tuners. Available in Black finish.
| Product Name | ESP LTD ALEXI-200 Alexi Laiho Signature Electric Guitar - Black |
|---|---|
| Brand | ESP |
| Condition | New |
| MPN | LALEXI200BLK |
| UPC | 840248016964 |
| Construction | Bolt-On |
| Scale | 25.50" (648 mm) |
| Body | Mahogany |
| Neck | Maple |
| Fingerboard | Rosewood |
| Fingerboard Radius | 13.78" (350 mm) |
| Finish | Black |
| Nut Width | 1.65" (42 mm) |
| Nut Type | Locking |
| Neck Contour | Thin U |
| Frets/Type | 24 XJ |
| Hardware Color | Black Nickel |
| Strap Button | Standard |
| Tuners | LTD |
| Bridge | Floyd Rose Special |
| Bridge PU | ESP LH-301B |
| Electronics | Passive |
| Electronics Layout | Volume |
| Strings | D'Addario XL120 (.009/.011/.016/.024/.032/.042) |
- Choosing a selection results in a full page refresh.
- Opens in a new window.