
- Details
- Tech Specs
The EVH 5150III® Hypersonic™ 6L6 1x12 combo amp uses massive digital processing power to create a faithful model of the EVH 5150III 6L6 tube combo.
A high-performance digital power amp achieves the headroom and dynamic range of a real tube amp, and when paired with a Celestion® speaker and plywood closed-back cabinetry, the result is EVH tone, volume and dynamics virtually indistinguishable from the all-tube original.
These changes make the 5150III Hypersonic combo weigh substantially less than the all-tube version. Added concentric EQ controls for channels one and two, and independent noise gate controls for each channel, enhance the user experience. The included footswitch has also been updated to allow both reverb and effects loop selection. Other features include a power selector for full power and five attenuated settings, balanced XLR line output with impulse response (IR) cabinet simulations, and a mute switch for silent stage or recording use. The EVH 5150III Hypersonic amps are available in black or ivory vinyl covering.
| Product Name | EVH 5150III Hypersonic 6L6 1x12 Combo Amplifier - Black |
|---|---|
| Brand | EVH |
| Condition | New |
| MPN | 2256010010 |
| UPC | 885978543007 |
| Shipping Option | Free Shipping to the Continental U.S. |
What's in the Box?
- EVH 5150III Hypersonic 6L6 1x12 Combo Amplifier - Black
- 5-Button Footswitch w/ cable
- IEC Power Cable.
Electronics |
|
|---|---|
| Control Panel | Ch. 1: Independent Gain, Low, Mid, High, Noise Gate Trim & Volume; Ch. 2: Independent Gain, Low, Mid, High, Noise Gate Trim & Volume; Ch. 3: Independent Gain, Low, Mid, High, Noise Gate Trim & Volume |
| Inputs | One - 1/4", MIDI (rear) |
| Headphone Jack | 1/4" Stereo |
| Line Out | One - XLR |
| Channels | Three - (Clean, Crunch and Lead) |
| Effects | Reverb |
| Effects Loop | 1/4" (Send/Return) |
| Connectivity | USB-C® Recover/Firmware Update |
| Connection Type | RJ-45 |
| Voltage | 120V (Also Available in 100V, 110V, 220V, 230V, 240V) |
| Wattage | 50 Watts |
Hardware |
|
| Control Knobs | White Chicken-Head Style Pointer and Black Round Inner on Channel 1/2 |
| Amplifier Covering | Vinyl |
| Cabinet Material | 11-ply 15mm plywood |
| Grille Cloth | Woven Front Panel with Large EVH® Logo |
| Handle | Molded Plastic Top (1) |
| Casters | Optional P/N 0994000000 |
| Front Panel | White |
| Reverb Tank | NA |
| Reverb Tank Type | NA |
| Rear Control Panel | Power Input, Power Switch, Mute Switch, Headphone, MIDI, USB-C (Firmware Update), Footswitch, Effects Loop, Output Power, Cab Sim Selector, Line Out Control, Ground Lift |
Speakers |
|
| Speakers | One - 12" (304.8 mm) Celestion® EVH® G12H 30W Anniversary Series |
| Speaker Wattage | 30 Watts |
| Total Impedance | 16 ohms |
EVH 5150III Hypersonic 6L6 1x12 Combo Amplifier - Black
The EVH 5150III® Hypersonic™ 6L6 1x12 combo amp uses massive digital processing power to create a faithful model of the EVH 5150III 6L6 tube combo.
A high-performance digital power amp achieves the headroom and dynamic range of a real tube amp, and when paired with a Celestion® speaker and plywood closed-back cabinetry, the result is EVH tone, volume and dynamics virtually indistinguishable from the all-tube original.
These changes make the 5150III Hypersonic combo weigh substantially less than the all-tube version. Added concentric EQ controls for channels one and two, and independent noise gate controls for each channel, enhance the user experience. The included footswitch has also been updated to allow both reverb and effects loop selection. Other features include a power selector for full power and five attenuated settings, balanced XLR line output with impulse response (IR) cabinet simulations, and a mute switch for silent stage or recording use. The EVH 5150III Hypersonic amps are available in black or ivory vinyl covering.
| Product Name | EVH 5150III Hypersonic 6L6 1x12 Combo Amplifier - Black |
|---|---|
| Brand | EVH |
| Condition | New |
| MPN | 2256010010 |
| UPC | 885978543007 |
What's in the Box?
- EVH 5150III Hypersonic 6L6 1x12 Combo Amplifier - Black
- 5-Button Footswitch w/ cable
- IEC Power Cable.
Electronics |
|
|---|---|
| Control Panel | Ch. 1: Independent Gain, Low, Mid, High, Noise Gate Trim & Volume; Ch. 2: Independent Gain, Low, Mid, High, Noise Gate Trim & Volume; Ch. 3: Independent Gain, Low, Mid, High, Noise Gate Trim & Volume |
| Inputs | One - 1/4", MIDI (rear) |
| Headphone Jack | 1/4" Stereo |
| Line Out | One - XLR |
| Channels | Three - (Clean, Crunch and Lead) |
| Effects | Reverb |
| Effects Loop | 1/4" (Send/Return) |
| Connectivity | USB-C® Recover/Firmware Update |
| Connection Type | RJ-45 |
| Voltage | 120V (Also Available in 100V, 110V, 220V, 230V, 240V) |
| Wattage | 50 Watts |
Hardware |
|
| Control Knobs | White Chicken-Head Style Pointer and Black Round Inner on Channel 1/2 |
| Amplifier Covering | Vinyl |
| Cabinet Material | 11-ply 15mm plywood |
| Grille Cloth | Woven Front Panel with Large EVH® Logo |
| Handle | Molded Plastic Top (1) |
| Casters | Optional P/N 0994000000 |
| Front Panel | White |
| Reverb Tank | NA |
| Reverb Tank Type | NA |
| Rear Control Panel | Power Input, Power Switch, Mute Switch, Headphone, MIDI, USB-C (Firmware Update), Footswitch, Effects Loop, Output Power, Cab Sim Selector, Line Out Control, Ground Lift |
Speakers |
|
| Speakers | One - 12" (304.8 mm) Celestion® EVH® G12H 30W Anniversary Series |
| Speaker Wattage | 30 Watts |
| Total Impedance | 16 ohms |
- Choosing a selection results in a full page refresh.
- Opens in a new window.