
- Details
- Tech Specs
Please note – this item is pre-owned and may show signs of use. See listing for actual photos of the guitar
The Fender Custom Shop ’54 Heavy Relic Telecaster in Super Faded Sonic Blue features a 2-piece ash body in a ’52 Telecaster style with a thin nitrocellulose lacquer heavy relic finish and chrome/nickel hardware. It includes a black phenolic ’50s Telecaster humbucker pickguard and an aged white Strat switch tip.
The neck is plain grain maple with a 10/56 “V” profile. It has a 9.5" radius, 21 narrow tall frets, and a 1.65" nut width.
Hardware includes a Custom Class Telecaster relic bridge plate, Telecaster brass/chrome relic saddles, and .010–.046 strings.
Electronics include modern Telecaster relic controls, a ’52 Tele knurled chrome relic volume knob, a Seymour Duncan SH-1 ’59 neck pickup (4-conductor, nickel relic), and a hand-wound ’50–’51 Blackguard bridge pickup.
| Product Name | Fender Custom Shop ‘54 Heavy Relic Telecaster - Super Faded Sonic Blue |
|---|---|
| Brand | Fender |
| Condition | Pre-Owned |
| MPN | 9232002423 |
| Shipping Option | Free Shipping to the Continental U.S. |
What's in the Box?
- Fender Custom Shop ‘54 Heavy Relic Telecaster - Super Faded Sonic Blue
- Hardshell Case
- COA (Strap not included)
General |
|
|---|---|
| Finish Type | Heavy Relic |
| Plating | Chrome/Nickel Hardware |
Neck |
|
| Neck Material | Maple Plain Grain |
| Fret Wire | Narrow Tile |
| Fretboard Radius | 9.5" (241.3 mm) |
| Nut Width | 1.65" (41.91 mm) |
| Neck Shape | 10/56 "V" |
| Number of Frets | 21 |
Body |
|
| Bodywood | Ash |
| Body Spread | 2pc |
| Style | 52 Telecaster |
| Body Finish | Thin Nitrocellulose Lacquer |
Hardware |
|
| Bridge Plates | Custom Class Telecaster Relic |
| Bridge Saddles | Telecaster Brass/Chrome Relic |
| Strings | .010"-.013"-.017"-.026"-.036"-.046" |
| Pickguard | 50's Telecaster Humbucker Black Phenolic Relic |
| Switch Tip | Aged White Strat |
Electronics |
|
| Controls | Modern Tele Relic |
| Volume Knob | 52 Tele Knurled Chrome Relic |
| Neck Pickup | Seymour Duncan SH-1 Neck 59 SE 4-Conductor Nickel Relic |
| Bridge Pickup | Hand-Wound 50-51 Blackguard RH/LH Relic |
Fender Custom Shop ‘54 Heavy Relic Telecaster - Super Faded Sonic Blue
Please note – this item is pre-owned and may show signs of use. See listing for actual photos of the guitar
The Fender Custom Shop ’54 Heavy Relic Telecaster in Super Faded Sonic Blue features a 2-piece ash body in a ’52 Telecaster style with a thin nitrocellulose lacquer heavy relic finish and chrome/nickel hardware. It includes a black phenolic ’50s Telecaster humbucker pickguard and an aged white Strat switch tip.
The neck is plain grain maple with a 10/56 “V” profile. It has a 9.5" radius, 21 narrow tall frets, and a 1.65" nut width.
Hardware includes a Custom Class Telecaster relic bridge plate, Telecaster brass/chrome relic saddles, and .010–.046 strings.
Electronics include modern Telecaster relic controls, a ’52 Tele knurled chrome relic volume knob, a Seymour Duncan SH-1 ’59 neck pickup (4-conductor, nickel relic), and a hand-wound ’50–’51 Blackguard bridge pickup.
| Product Name | Fender Custom Shop ‘54 Heavy Relic Telecaster - Super Faded Sonic Blue |
|---|---|
| Brand | Fender |
| Condition | Pre-Owned |
| MPN | 9232002423 |
What's in the Box?
- Fender Custom Shop ‘54 Heavy Relic Telecaster - Super Faded Sonic Blue
- Hardshell Case
- COA (Strap not included)
General |
|
|---|---|
| Finish Type | Heavy Relic |
| Plating | Chrome/Nickel Hardware |
Neck |
|
| Neck Material | Maple Plain Grain |
| Fret Wire | Narrow Tile |
| Fretboard Radius | 9.5" (241.3 mm) |
| Nut Width | 1.65" (41.91 mm) |
| Neck Shape | 10/56 "V" |
| Number of Frets | 21 |
Body |
|
| Bodywood | Ash |
| Body Spread | 2pc |
| Style | 52 Telecaster |
| Body Finish | Thin Nitrocellulose Lacquer |
Hardware |
|
| Bridge Plates | Custom Class Telecaster Relic |
| Bridge Saddles | Telecaster Brass/Chrome Relic |
| Strings | .010"-.013"-.017"-.026"-.036"-.046" |
| Pickguard | 50's Telecaster Humbucker Black Phenolic Relic |
| Switch Tip | Aged White Strat |
Electronics |
|
| Controls | Modern Tele Relic |
| Volume Knob | 52 Tele Knurled Chrome Relic |
| Neck Pickup | Seymour Duncan SH-1 Neck 59 SE 4-Conductor Nickel Relic |
| Bridge Pickup | Hand-Wound 50-51 Blackguard RH/LH Relic |
- Choosing a selection results in a full page refresh.
- Opens in a new window.