
- Details
- Tech Specs
The Fender Custom Shop B5 ’66 Bass VI Relic in Super Faded Aged Sage Green Metallic features a 2-piece alder body in the Bass VI style with a lacquer relic finish and chrome/nickel hardware. The pickguard is Bass VI GBG CC, and a tremolo arm is included.
The neck is quarter sawn maple with a medium tinted nitrocellulose lacquer finish and matching painted headcap. It has a ’60 Style Oval “C” profile and a rosewood round laminated fingerboard with a 7.25" radius, 21 medium jumbo frets, and vintage clay dot inlays. The headstock is large. Nut width is 1.700", and butt width is 2.200". The nut is bone.
Hardware includes an RSD Jaguar/Jazz bridge (7.25" radius, relic) and Bass VI 5350 stainless steel strings (.025–.095).
Electronics include hand-wound ’62 Jaguar pickups in the neck, middle, and bridge positions with black relic knobs.
| Product Name | Fender Custom Shop B5 66 Bass VI Relic - Super Faded Aged Sage Green Metallic |
|---|---|
| Brand | Fender Custom Shop |
| Condition | New |
| MPN | 9235700140 |
| UPC | 197955121482 |
| Shipping Option | Free Shipping to the Continental U.S. |
What's in the Box?
- Fender Custom Shop B5 66 Bass VI Relic - Super Faded Aged Sage Green Metallic
- Black Hardshell Case
- Strap & Certificate of Authenticity
General |
|
|---|---|
| Base Model | Bass VI |
| Finish Type | Relic |
| Plating | Chrome/Nickel Hardware |
Neck |
|
| Finish | Medium Tinted Nitrocellulose Lacquer w/ Matching Painted Headcap |
| Neck Material | Maple 5/4 QTR Sawn Bass |
| Round Laminated or Slab" | Round Laminated |
| Fretboard Wood | Bass Cites Rosewood 9mm (0.35" (9 mm)) |
| Number of Frets | 21 |
| Head Style | Large |
| Fret Wire | Medium Jumbo |
| Facedots | Vintage Clay RLT |
| Fretboard Radius | 7.25" (184.15 mm) |
| Nut Width | 1.700" (43.18 mm) |
| Butt Width | 2.200" (55.88 mm) |
| Neck Shape | 60 Style Oval "C" |
| Nut | Bone |
| Unfinished Nonbound Relic | |
Body |
|
| Bodywood | Alder |
| Sort | No |
| Body Spread | 2 pc |
| Body Style | Bass VI |
| Finish | Lacquer |
| Color | Super Faded/Aged Sage Green Metallic |
Hardware |
|
| Bridge | RSD Jaguar/Jazz-Bridge 7.25 Relic (7.25" (184.15 mm)) |
| Strings | Bass VI 5350 SS 25-95 LG Ball |
| Tremolo Arm | Included |
| Pickguard | Pickguard Bass VI GBG CC |
Electronics |
|
| Knobs | Black Relic |
| Neck Pickup | HW 62 Jaguar Neck Flat MAG CC |
| Middle Pickup | HW 62 Jaguar Neck Flat MAG CC |
| Bridge Pickup | HW 62 Jaguar Bridge Flat MAG CC |
Fender Custom Shop B5 66 Bass VI Relic - Super Faded Aged Sage Green Metallic
The Fender Custom Shop B5 ’66 Bass VI Relic in Super Faded Aged Sage Green Metallic features a 2-piece alder body in the Bass VI style with a lacquer relic finish and chrome/nickel hardware. The pickguard is Bass VI GBG CC, and a tremolo arm is included.
The neck is quarter sawn maple with a medium tinted nitrocellulose lacquer finish and matching painted headcap. It has a ’60 Style Oval “C” profile and a rosewood round laminated fingerboard with a 7.25" radius, 21 medium jumbo frets, and vintage clay dot inlays. The headstock is large. Nut width is 1.700", and butt width is 2.200". The nut is bone.
Hardware includes an RSD Jaguar/Jazz bridge (7.25" radius, relic) and Bass VI 5350 stainless steel strings (.025–.095).
Electronics include hand-wound ’62 Jaguar pickups in the neck, middle, and bridge positions with black relic knobs.
| Product Name | Fender Custom Shop B5 66 Bass VI Relic - Super Faded Aged Sage Green Metallic |
|---|---|
| Brand | Fender Custom Shop |
| Condition | New |
| MPN | 9235700140 |
| UPC | 197955121482 |
What's in the Box?
- Fender Custom Shop B5 66 Bass VI Relic - Super Faded Aged Sage Green Metallic
- Black Hardshell Case
- Strap & Certificate of Authenticity
General |
|
|---|---|
| Base Model | Bass VI |
| Finish Type | Relic |
| Plating | Chrome/Nickel Hardware |
Neck |
|
| Finish | Medium Tinted Nitrocellulose Lacquer w/ Matching Painted Headcap |
| Neck Material | Maple 5/4 QTR Sawn Bass |
| Round Laminated or Slab" | Round Laminated |
| Fretboard Wood | Bass Cites Rosewood 9mm (0.35" (9 mm)) |
| Number of Frets | 21 |
| Head Style | Large |
| Fret Wire | Medium Jumbo |
| Facedots | Vintage Clay RLT |
| Fretboard Radius | 7.25" (184.15 mm) |
| Nut Width | 1.700" (43.18 mm) |
| Butt Width | 2.200" (55.88 mm) |
| Neck Shape | 60 Style Oval "C" |
| Nut | Bone |
| Unfinished Nonbound Relic | |
Body |
|
| Bodywood | Alder |
| Sort | No |
| Body Spread | 2 pc |
| Body Style | Bass VI |
| Finish | Lacquer |
| Color | Super Faded/Aged Sage Green Metallic |
Hardware |
|
| Bridge | RSD Jaguar/Jazz-Bridge 7.25 Relic (7.25" (184.15 mm)) |
| Strings | Bass VI 5350 SS 25-95 LG Ball |
| Tremolo Arm | Included |
| Pickguard | Pickguard Bass VI GBG CC |
Electronics |
|
| Knobs | Black Relic |
| Neck Pickup | HW 62 Jaguar Neck Flat MAG CC |
| Middle Pickup | HW 62 Jaguar Neck Flat MAG CC |
| Bridge Pickup | HW 62 Jaguar Bridge Flat MAG CC |
- Choosing a selection results in a full page refresh.
- Opens in a new window.