
- Details
- Tech Specs
The Fender® Vintera III series delivers meticulously crafted vintage recreations that capture the authentic look, feel, and tone of iconic Fender guitars from the '50s, '60s, and '70s.
The Limited Edition Vintera® III Early '60s Custom Telecaster® features a double-bound alder body, paired with a maple neck and rosewood fingerboard to deliver that unmistakable Fender sound brimming with punch and crystal-clear articulation. The authentic early '60s “C”-shaped neck profile offers an instantly familiar playing experience, while the 7.25" radius fingerboard with vintage-tall frets ensures supreme comfort and outstanding feel. At its heart, two meticulously crafted vintage-style 1963 spec'd pickups capture the bright, cutting tones that established Fender's reputation during this pivotal era. The vintage-style 3-saddle bridge with threaded steel saddles offers authentic '60s twang, while period-correct vintage-style tuning machines deliver authentic looks with superior tuning precision.
Embrace the authentic vintage spirit and legendary sound of Vintera® III – where every detail tells the story.
| Product Name | Fender Limited Edition Vintera III Early '60s Telecaster Custom - Rosewood Fingerboard, 3-Color Sunburst |
|---|---|
| Brand | Fender |
| Condition | New |
| MPN | 0149280300 |
| UPC | 885978959679 |
| Shipping Option | Free Shipping to the Continental U.S. |
What's in the Box?
- Fender Limited Edition Vintera III Early '60s Telecaster Custom
- Deluxe Gig Bag
General |
|
|---|---|
| Series | Vintera® III |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | 3-Color Sunburst |
| Country Of Origin | MX |
Neck |
|
| Headstock | Telecaster® |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Gloss Urethane |
| Neck Shape | Early '60s "C" |
| Neck Construction | 4-Bolt Standard |
| Fingerboard Radius | 7.25" (184.1 mm) |
| Fingerboard Material | Round-Laminated Rosewood |
| Position Inlays | Clay Dot |
| Side Dots | White |
| Number of Frets | 21 |
| Truss Rod | Vintage-Style Butt Adjust |
| Truss Rod Nut | Vintage-Style Butt Adjust |
| String Nut | Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Fret Size | Vintage Tall |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
Body |
|
| Body | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Style | Solid Body |
| Body Material | Alder |
Hardware |
|
| Bridge | 3-Saddle Vintage Style Tele® with Threaded Steel Saddles |
| Bridge Mounting | 4-Screw Vintage-Style |
| Pickguard | 3-Ply Mint Green |
| Pickup Covers | Neck: Chrome; Bridge: Black |
| Control Knobs | Knurled Flat-Top |
| Switch Tip | Top Hat Style, Black |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Tuning Machines | Fender® Vintage-Style |
| String Trees | Butterfly |
| Strings | Fender® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges), PN 0730250403 |
| Neck Plate | 4-Bolt Vintage-Style |
| Strap Buttons | Vintage-Style |
Electronics |
|
| Bridge Pickup | Vintage-Style 1963 Single-Coil Tele® |
| Neck Pickup | Vintage-Style 1963 Single-Coil Tele® |
| Pickup Configuration | SS |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Switching | 3-Position Blade: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge and Neck Pickups, Position 3. Neck Pickup |
Fender Limited Edition Vintera III Early '60s Telecaster Custom - Rosewood Fingerboard, 3-Color Sunburst
The Fender® Vintera III series delivers meticulously crafted vintage recreations that capture the authentic look, feel, and tone of iconic Fender guitars from the '50s, '60s, and '70s.
The Limited Edition Vintera® III Early '60s Custom Telecaster® features a double-bound alder body, paired with a maple neck and rosewood fingerboard to deliver that unmistakable Fender sound brimming with punch and crystal-clear articulation. The authentic early '60s “C”-shaped neck profile offers an instantly familiar playing experience, while the 7.25" radius fingerboard with vintage-tall frets ensures supreme comfort and outstanding feel. At its heart, two meticulously crafted vintage-style 1963 spec'd pickups capture the bright, cutting tones that established Fender's reputation during this pivotal era. The vintage-style 3-saddle bridge with threaded steel saddles offers authentic '60s twang, while period-correct vintage-style tuning machines deliver authentic looks with superior tuning precision.
Embrace the authentic vintage spirit and legendary sound of Vintera® III – where every detail tells the story.
| Product Name | Fender Limited Edition Vintera III Early '60s Telecaster Custom - Rosewood Fingerboard, 3-Color Sunburst |
|---|---|
| Brand | Fender |
| Condition | New |
| MPN | 0149280300 |
| UPC | 885978959679 |
What's in the Box?
- Fender Limited Edition Vintera III Early '60s Telecaster Custom
- Deluxe Gig Bag
General |
|
|---|---|
| Series | Vintera® III |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | 3-Color Sunburst |
| Country Of Origin | MX |
Neck |
|
| Headstock | Telecaster® |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Gloss Urethane |
| Neck Shape | Early '60s "C" |
| Neck Construction | 4-Bolt Standard |
| Fingerboard Radius | 7.25" (184.1 mm) |
| Fingerboard Material | Round-Laminated Rosewood |
| Position Inlays | Clay Dot |
| Side Dots | White |
| Number of Frets | 21 |
| Truss Rod | Vintage-Style Butt Adjust |
| Truss Rod Nut | Vintage-Style Butt Adjust |
| String Nut | Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Fret Size | Vintage Tall |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
Body |
|
| Body | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Style | Solid Body |
| Body Material | Alder |
Hardware |
|
| Bridge | 3-Saddle Vintage Style Tele® with Threaded Steel Saddles |
| Bridge Mounting | 4-Screw Vintage-Style |
| Pickguard | 3-Ply Mint Green |
| Pickup Covers | Neck: Chrome; Bridge: Black |
| Control Knobs | Knurled Flat-Top |
| Switch Tip | Top Hat Style, Black |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Tuning Machines | Fender® Vintage-Style |
| String Trees | Butterfly |
| Strings | Fender® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges), PN 0730250403 |
| Neck Plate | 4-Bolt Vintage-Style |
| Strap Buttons | Vintage-Style |
Electronics |
|
| Bridge Pickup | Vintage-Style 1963 Single-Coil Tele® |
| Neck Pickup | Vintage-Style 1963 Single-Coil Tele® |
| Pickup Configuration | SS |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Switching | 3-Position Blade: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge and Neck Pickups, Position 3. Neck Pickup |
- Choosing a selection results in a full page refresh.
- Opens in a new window.