
- Details
- Tech Specs
The Fender® Vintera III series delivers meticulously crafted vintage recreations that capture the authentic look, feel, and tone of iconic Fender guitars from the '50s, '60s, and '70s.
The Vintera® III Early '60s Jazz Bass® features an alder body and maple neck with rosewood fingerboard for classic Fender tone that's full of punch and clarity. The early '60s "C"-shaped maple neck with 7.25" radius rosewood fingerboard and vintage-tall frets provides supreme comfort and outstanding feel. At its heart, you'll find a pair of vintage-style early '60s single-coil pickups that deliver all the punchy and articulate, warm and woody tone that made Fender® famous. Other features include a vintage-style 4-saddle bridge for rock-solid intonation and sustain and vintage-style tuning machines for enhanced tuning stability.
Embrace the authentic vintage spirit and legendary sound of Vintera® III – where every detail tells the story.
| Product Name | Fender Vintera III Early '60s Jazz Bass - Rosewood Fingerboard, Aztec Gold |
|---|---|
| Brand | Fender |
| Condition | New |
| MPN | 0149360378 |
| UPC | 885978960767 |
| Shipping Option | Free Shipping to the Continental U.S. |
What's in the Box?
- Fender Vintera III Early '60s Jazz Bass
- Deluxe Gig Bag
General |
|
|---|---|
| Series | Vintera® III |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Aztec Gold |
| Country Of Origin | MX |
Neck |
|
| Headstock | Jazz Bass® |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Gloss Urethane |
| Neck Shape | Early '60s "C" |
| Neck Construction | 4-Bolt Standard |
| Fingerboard Radius | 7.25" (184.1 mm) |
| Fingerboard Material | Slab Rosewood |
| Position Inlays | Clay Dot |
| Side Dots | White |
| Number of Frets | 20 |
| Truss Rod | Vintage-Style Butt Adjust |
| Truss Rod Nut | Vintage-Style Butt Adjust |
| String Nut | Bone |
| Nut Width | 1.5" (38.1 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Fret Size | Vintage Tall |
| Scale Length | 34" (864 mm) |
Body |
|
| Body | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Body Shape | Jazz Bass® |
| Body Style | Solid Body |
| Body Material | Alder |
Hardware |
|
| Bridge | 4-Saddle Vintage-Style with Threaded Steel Saddles |
| Bridge Mounting | 5-Screw Vintage-Style |
| Pickguard | 3-Ply Mint Green |
| Pickup Covers | Black |
| Control Knobs | Knurled Chrome/Black Concentric |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Tuning Machines | Vintage Style Reverse |
| String Trees | Vintage-Style Disc |
| Strings | Fender® USA 7250M Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges), PN 0737250406 |
| Neck Plate | 4-Bolt Vintage-Style |
| Strap Buttons | Vintage-Style |
Electronics |
|
| Bridge Pickup | Vintage-Style Early '60s Single-Coil Jazz Bass® |
| Middle Pickup | Vintage-Style Early '60s Single-Coil Jazz Bass® |
| Pickup Configuration | SS |
| Controls | Stacked Concentric Controls Volume 1. (Neck Pickup), Tone 1. (Neck Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Tone 2. (Bridge Pickup) |
| Switching | None |
Fender Vintera III Early '60s Jazz Bass - Rosewood Fingerboard, Aztec Gold
The Fender® Vintera III series delivers meticulously crafted vintage recreations that capture the authentic look, feel, and tone of iconic Fender guitars from the '50s, '60s, and '70s.
The Vintera® III Early '60s Jazz Bass® features an alder body and maple neck with rosewood fingerboard for classic Fender tone that's full of punch and clarity. The early '60s "C"-shaped maple neck with 7.25" radius rosewood fingerboard and vintage-tall frets provides supreme comfort and outstanding feel. At its heart, you'll find a pair of vintage-style early '60s single-coil pickups that deliver all the punchy and articulate, warm and woody tone that made Fender® famous. Other features include a vintage-style 4-saddle bridge for rock-solid intonation and sustain and vintage-style tuning machines for enhanced tuning stability.
Embrace the authentic vintage spirit and legendary sound of Vintera® III – where every detail tells the story.
| Product Name | Fender Vintera III Early '60s Jazz Bass - Rosewood Fingerboard, Aztec Gold |
|---|---|
| Brand | Fender |
| Condition | New |
| MPN | 0149360378 |
| UPC | 885978960767 |
What's in the Box?
- Fender Vintera III Early '60s Jazz Bass
- Deluxe Gig Bag
General |
|
|---|---|
| Series | Vintera® III |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Aztec Gold |
| Country Of Origin | MX |
Neck |
|
| Headstock | Jazz Bass® |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Gloss Urethane |
| Neck Shape | Early '60s "C" |
| Neck Construction | 4-Bolt Standard |
| Fingerboard Radius | 7.25" (184.1 mm) |
| Fingerboard Material | Slab Rosewood |
| Position Inlays | Clay Dot |
| Side Dots | White |
| Number of Frets | 20 |
| Truss Rod | Vintage-Style Butt Adjust |
| Truss Rod Nut | Vintage-Style Butt Adjust |
| String Nut | Bone |
| Nut Width | 1.5" (38.1 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Fret Size | Vintage Tall |
| Scale Length | 34" (864 mm) |
Body |
|
| Body | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Body Shape | Jazz Bass® |
| Body Style | Solid Body |
| Body Material | Alder |
Hardware |
|
| Bridge | 4-Saddle Vintage-Style with Threaded Steel Saddles |
| Bridge Mounting | 5-Screw Vintage-Style |
| Pickguard | 3-Ply Mint Green |
| Pickup Covers | Black |
| Control Knobs | Knurled Chrome/Black Concentric |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Tuning Machines | Vintage Style Reverse |
| String Trees | Vintage-Style Disc |
| Strings | Fender® USA 7250M Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges), PN 0737250406 |
| Neck Plate | 4-Bolt Vintage-Style |
| Strap Buttons | Vintage-Style |
Electronics |
|
| Bridge Pickup | Vintage-Style Early '60s Single-Coil Jazz Bass® |
| Middle Pickup | Vintage-Style Early '60s Single-Coil Jazz Bass® |
| Pickup Configuration | SS |
| Controls | Stacked Concentric Controls Volume 1. (Neck Pickup), Tone 1. (Neck Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Tone 2. (Bridge Pickup) |
| Switching | None |
- Choosing a selection results in a full page refresh.
- Opens in a new window.