
- Details
- Tech Specs
The Fender® Vintera III series delivers meticulously crafted vintage recreations that capture the authentic look, feel, and tone of iconic Fender guitars from the '50s, '60s, and '70s.
The Vintera® III Early '70s Jazz Bass® features an alder body and maple neck with maple or rosewood fingerboard for classic Fender tone that's full of punch and clarity. The early '70s "C"-shape maple neck sports binding and block inlays with 7.25" radius maple or rosewood fingerboard and vintage-tall frets. At its heart, you'll find a pair of vintage-style early '70s single-coil pickups that deliver all the punchy and articulate, warm and woody tone that made Fender® famous. Other features include a vintage-style 4-saddle bridge for rock-solid intonation and sustain and vintage-style tuning machines for enhanced tuning stability.
Embrace the authentic vintage spirit and legendary sound of Vintera® III – where every detail tells the story.
| Product Name | Fender Vintera III Early '70s Jazz Bass - Rosewood Fingerboard, Black |
|---|---|
| Brand | Fender |
| Condition | New |
| MPN | 0149370306 |
| UPC | 885978960798 |
| Shipping Option | Free Shipping to the Continental U.S. |
What's in the Box?
- Fender Vintera III Early '70s Jazz Bass
- Deluxe Gig Bag
General |
|
|---|---|
| Series | Vintera® III |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Black |
| Country Of Origin | MX |
Neck |
|
| Headstock | Jazz Bass® |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Gloss Urethane |
| Neck Shape | Early '70s "C" |
| Neck Construction | 4-Bolt Standard |
| Fingerboard Radius | 7.25" (184.1 mm) |
| Fingerboard Material | Round-Laminated Rosewood |
| Position Inlays | Vintage White Pearloid Blocks |
| Side Dots | Black |
| Number of Frets | 20 |
| Truss Rod | Vintage-Style Butt Adjust |
| Truss Rod Nut | Vintage-Style Butt Adjust |
| String Nut | Bone |
| Nut Width | 1.5" (38.1 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Fret Size | Vintage Tall |
| Scale Length | 34" (864 mm) |
Body |
|
| Body | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Body Shape | Jazz Bass® |
| Body Style | Solid Body |
| Body Material | Alder |
Fender Vintera III Early '70s Jazz Bass - Rosewood Fingerboard, Black
The Fender® Vintera III series delivers meticulously crafted vintage recreations that capture the authentic look, feel, and tone of iconic Fender guitars from the '50s, '60s, and '70s.
The Vintera® III Early '70s Jazz Bass® features an alder body and maple neck with maple or rosewood fingerboard for classic Fender tone that's full of punch and clarity. The early '70s "C"-shape maple neck sports binding and block inlays with 7.25" radius maple or rosewood fingerboard and vintage-tall frets. At its heart, you'll find a pair of vintage-style early '70s single-coil pickups that deliver all the punchy and articulate, warm and woody tone that made Fender® famous. Other features include a vintage-style 4-saddle bridge for rock-solid intonation and sustain and vintage-style tuning machines for enhanced tuning stability.
Embrace the authentic vintage spirit and legendary sound of Vintera® III – where every detail tells the story.
| Product Name | Fender Vintera III Early '70s Jazz Bass - Rosewood Fingerboard, Black |
|---|---|
| Brand | Fender |
| Condition | New |
| MPN | 0149370306 |
| UPC | 885978960798 |
What's in the Box?
- Fender Vintera III Early '70s Jazz Bass
- Deluxe Gig Bag
General |
|
|---|---|
| Series | Vintera® III |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Black |
| Country Of Origin | MX |
Neck |
|
| Headstock | Jazz Bass® |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Gloss Urethane |
| Neck Shape | Early '70s "C" |
| Neck Construction | 4-Bolt Standard |
| Fingerboard Radius | 7.25" (184.1 mm) |
| Fingerboard Material | Round-Laminated Rosewood |
| Position Inlays | Vintage White Pearloid Blocks |
| Side Dots | Black |
| Number of Frets | 20 |
| Truss Rod | Vintage-Style Butt Adjust |
| Truss Rod Nut | Vintage-Style Butt Adjust |
| String Nut | Bone |
| Nut Width | 1.5" (38.1 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Fret Size | Vintage Tall |
| Scale Length | 34" (864 mm) |
Body |
|
| Body | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Body Shape | Jazz Bass® |
| Body Style | Solid Body |
| Body Material | Alder |
- Choosing a selection results in a full page refresh.
- Opens in a new window.