
- Details
- Tech Specs
The Fender® Vintera III series delivers meticulously crafted vintage recreations that capture the authentic look, feel, and tone of iconic Fender guitars from the '50s, '60s, and '70s.
The Vintera® III Late '60s Stratocaster® features an alder body and maple neck with Maple or Rosewood fingerboard and period-correct big headstock, delivering that unmistakable Fender look and sound brimming with punch and crystal-clear articulation. The authentic late '60s “C”-shaped neck profile offers an instantly familiar playing experience that feels natural in your hands, while the 7.25" radius fingerboard with vintage-tall frets ensures supreme comfort and outstanding feel. At its heart, three meticulously crafted vintage-style late '60s single-coil pickups capture the dynamic, versatile tones that established Fender's reputation during this transformative era. The vintage-style synchronized tremolo system provides effortless pitch manipulation, while period-correct vintage-style tuning machines deliver authentic looks with superior tuning precision.
Embrace the authentic vintage spirit and legendary sound of Vintera® III – where every detail tells the story.
| Product Name | Fender Vintera III Late '60s Stratocaster - Rosewood Fingerboard, 3-Color Sunburst |
|---|---|
| Brand | Fender |
| Condition | New |
| MPN | 0149170300 |
| UPC | 885978959440 |
| Shipping Option | Free Shipping to the Continental U.S. |
What's in the Box?
- Vintera® III Late '60s Stratocaster®, Rosewood Fingerboard, 3-Color Sunburst
- Deluxe Gig Bag
General |
|
|---|---|
| Series | Vintera® III |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | 3-Color Sunburst |
| Country Of Origin | MX |
Neck |
|
| Headstock | Stratocaster® |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Gloss Urethane |
| Neck Shape | Late '60s "C" |
| Neck Construction | 4-Bolt Standard |
| Fingerboard Radius | 7.25" (184.1 mm) |
| Fingerboard Material | Round-Laminated Rosewood |
| Position Inlays | Aged-White Pearloid Dots |
| Side Dots | White |
| Number of Frets | 21 |
| Truss Rod | Vintage-Style Butt Adjust |
| Truss Rod Nut | Vintage-Style Butt Adjust |
| String Nut | Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Fret Size | Vintage Tall |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
Body |
|
| Body | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Body Shape | Stratocaster® |
| Body Style | Solid Body |
| Body Material | Alder |
Hardware |
|
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo with Bent Steel Saddles |
| Bridge Mounting | 6-Screw Vintage-Style |
| Pickguard | 3-Ply Parchment |
| Pickup Covers | Vintage White |
| Control Knobs | Vintage White |
| Switch Tip | Vintage White |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Tuning Machines | Fender® Vintage "F" Stamped |
| String Trees | Butterfly |
| Strings | Fender® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges), PN 0730250403 |
| Tremolo Arm | Screw-In |
| Neck Plate | 4-Bolt with "F" Logo |
| Strap Buttons | Vintage-Style |
Electronics |
|
| Bridge Pickup | Vintage-Style Late '60s Single-Coil Strat® |
| Middle Pickup | Vintage-Style Late '60s Single-Coil Strat® |
| Neck Pickup | Vintage-Style Late '60s Single-Coil Strat® |
| Pickup Configuration | SSS |
| Controls | Master Volume, Tone 1. (Neck/Middle Pickups), Tone 2. (Bridge Pickup) |
| Switching | 5-Position Blade: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge and Middle Pickup, Position 3. Middle Pickup, Position 4. Middle and Neck Pickup, Position 5. Neck Pickup |
Fender Vintera III Late '60s Stratocaster - Rosewood Fingerboard, 3-Color Sunburst
The Fender® Vintera III series delivers meticulously crafted vintage recreations that capture the authentic look, feel, and tone of iconic Fender guitars from the '50s, '60s, and '70s.
The Vintera® III Late '60s Stratocaster® features an alder body and maple neck with Maple or Rosewood fingerboard and period-correct big headstock, delivering that unmistakable Fender look and sound brimming with punch and crystal-clear articulation. The authentic late '60s “C”-shaped neck profile offers an instantly familiar playing experience that feels natural in your hands, while the 7.25" radius fingerboard with vintage-tall frets ensures supreme comfort and outstanding feel. At its heart, three meticulously crafted vintage-style late '60s single-coil pickups capture the dynamic, versatile tones that established Fender's reputation during this transformative era. The vintage-style synchronized tremolo system provides effortless pitch manipulation, while period-correct vintage-style tuning machines deliver authentic looks with superior tuning precision.
Embrace the authentic vintage spirit and legendary sound of Vintera® III – where every detail tells the story.
| Product Name | Fender Vintera III Late '60s Stratocaster - Rosewood Fingerboard, 3-Color Sunburst |
|---|---|
| Brand | Fender |
| Condition | New |
| MPN | 0149170300 |
| UPC | 885978959440 |
What's in the Box?
- Vintera® III Late '60s Stratocaster®, Rosewood Fingerboard, 3-Color Sunburst
- Deluxe Gig Bag
General |
|
|---|---|
| Series | Vintera® III |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | 3-Color Sunburst |
| Country Of Origin | MX |
Neck |
|
| Headstock | Stratocaster® |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Gloss Urethane |
| Neck Shape | Late '60s "C" |
| Neck Construction | 4-Bolt Standard |
| Fingerboard Radius | 7.25" (184.1 mm) |
| Fingerboard Material | Round-Laminated Rosewood |
| Position Inlays | Aged-White Pearloid Dots |
| Side Dots | White |
| Number of Frets | 21 |
| Truss Rod | Vintage-Style Butt Adjust |
| Truss Rod Nut | Vintage-Style Butt Adjust |
| String Nut | Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Fret Size | Vintage Tall |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
Body |
|
| Body | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Body Shape | Stratocaster® |
| Body Style | Solid Body |
| Body Material | Alder |
Hardware |
|
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo with Bent Steel Saddles |
| Bridge Mounting | 6-Screw Vintage-Style |
| Pickguard | 3-Ply Parchment |
| Pickup Covers | Vintage White |
| Control Knobs | Vintage White |
| Switch Tip | Vintage White |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Tuning Machines | Fender® Vintage "F" Stamped |
| String Trees | Butterfly |
| Strings | Fender® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges), PN 0730250403 |
| Tremolo Arm | Screw-In |
| Neck Plate | 4-Bolt with "F" Logo |
| Strap Buttons | Vintage-Style |
Electronics |
|
| Bridge Pickup | Vintage-Style Late '60s Single-Coil Strat® |
| Middle Pickup | Vintage-Style Late '60s Single-Coil Strat® |
| Neck Pickup | Vintage-Style Late '60s Single-Coil Strat® |
| Pickup Configuration | SSS |
| Controls | Master Volume, Tone 1. (Neck/Middle Pickups), Tone 2. (Bridge Pickup) |
| Switching | 5-Position Blade: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge and Middle Pickup, Position 3. Middle Pickup, Position 4. Middle and Neck Pickup, Position 5. Neck Pickup |
- Choosing a selection results in a full page refresh.
- Opens in a new window.