
- Details
- Tech Specs
The Fender® Vintera III series delivers meticulously crafted vintage recreations that capture the authentic look, feel, and tone of iconic Fender guitars from the '50s, '60s, and '70s.
The Vintera® III Mid '60s Jazzmaster® features an alder body and a maple neck with rosewood fingerboard that delivers that unmistakable Fender sound brimming with punch and crystal-clear articulation. The authentic mid '60s “C”-shaped neck profile offers an instantly familiar playing experience, while the 7.25" radius fingerboard with vintage-tall frets ensures supreme comfort and outstanding feel. At its heart, two meticulously crafted vintage-style mid '60s spec'd Jazzmaster pickups capture the bright, jangly tones and warm, woody midrange that established this model's reputation during this pivotal era. The vintage-style floating tremolo bridge with rhythm circuit switch offers authentic '60s versatility and vibrato, while period-correct vintage-style tuning machines deliver authentic looks with superior tuning precision.
Embrace the authentic vintage spirit and legendary sound of Vintera® III – where every detail tells the story.
| Product Name | Fender Vintera III Mid '60s Jazzmaster - Rosewood Fingerboard, Candy Apple Red |
|---|---|
| Brand | Fender |
| Condition | New |
| MPN | 0149290309 |
| UPC | 885978960606 |
| Shipping Option | Free Shipping to the Continental U.S. |
What's in the Box?
- Fender Vintera III Mid '60s Jazzmaster - Rosewood Fingerboard, Candy Apple Red
- Deluxe Gig Bag
General |
|
|---|---|
| Series | Vintera® III |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Candy Apple Red |
| Country Of Origin | MX |
Neck |
|
| Headstock | Jazzmaster® |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Gloss Urethane |
| Neck Shape | Mid '60s "C" |
| Neck Construction | 4-Bolt Standard |
| Fingerboard Radius | 7.25" (184.1 mm) |
| Fingerboard Material | Round-Laminated Rosewood |
| Position Inlays | Clay Dot |
| Side Dots | White |
| Number of Frets | 21 |
| Truss Rod | Vintage-Style Butt Adjust |
| Truss Rod Nut | Vintage-Style Butt Adjust |
| String Nut | Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Fret Size | Vintage Tall |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
Body |
|
| Body | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Body Shape | Jazzmaster® |
| Body Style | Solid Body |
| Body Material | Alder |
Hardware |
|
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style Adjustable with “Floating” Tremolo Tailpiece |
| Bridge Cover/Tailpiece | Vintage-Style Floating Tremolo with Tremolo Lock Button and Push-In Tremolo Arm |
| Bridge Mounting | Floating |
| Pickguard | 3-Ply Mint Green |
| Pickup Covers | Vintage White |
| Control Knobs | Vintage White |
| Switch Tip | Vintage White |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Tuning Machines | Fender® Vintage-Style |
| String Trees | Butterfly |
| Strings | Fender® USA 250R Nickel Plated Steel (.010-.046 Gauges), PN 0730250406 |
| Tremolo Arm | Pop-In Vintage-Style Jazzmaster® |
| Neck Plate | 4-Bolt Vintage-Style |
| Strap Buttons | Vintage-Style |
Electronics |
|
| Bridge Pickup | Vintage-Style Mid '60s Single-Coil Jazzmaster® |
| Neck Pickup | Vintage-Style Mid '60s Single-Coil Jazzmaster® |
| Pickup Configuration | SS |
| Controls | Lead Circuit Controls (Slide Switch Down): Master Volume, Master Tone; Rhythm Circuit Controls (Slide Switch Up): Two Thumbwheel Controls for Neck Pickup Volume and Tone |
| Switching | 3-Position Toggle (Lead Circuit) |
| Auxiliary Switching | 2-Position On/Off Slide Switch for Switching Between "Lead" and "Rhythm" Circuits |
Fender Vintera III Mid '60s Jazzmaster - Rosewood Fingerboard, Candy Apple Red
The Fender® Vintera III series delivers meticulously crafted vintage recreations that capture the authentic look, feel, and tone of iconic Fender guitars from the '50s, '60s, and '70s.
The Vintera® III Mid '60s Jazzmaster® features an alder body and a maple neck with rosewood fingerboard that delivers that unmistakable Fender sound brimming with punch and crystal-clear articulation. The authentic mid '60s “C”-shaped neck profile offers an instantly familiar playing experience, while the 7.25" radius fingerboard with vintage-tall frets ensures supreme comfort and outstanding feel. At its heart, two meticulously crafted vintage-style mid '60s spec'd Jazzmaster pickups capture the bright, jangly tones and warm, woody midrange that established this model's reputation during this pivotal era. The vintage-style floating tremolo bridge with rhythm circuit switch offers authentic '60s versatility and vibrato, while period-correct vintage-style tuning machines deliver authentic looks with superior tuning precision.
Embrace the authentic vintage spirit and legendary sound of Vintera® III – where every detail tells the story.
| Product Name | Fender Vintera III Mid '60s Jazzmaster - Rosewood Fingerboard, Candy Apple Red |
|---|---|
| Brand | Fender |
| Condition | New |
| MPN | 0149290309 |
| UPC | 885978960606 |
What's in the Box?
- Fender Vintera III Mid '60s Jazzmaster - Rosewood Fingerboard, Candy Apple Red
- Deluxe Gig Bag
General |
|
|---|---|
| Series | Vintera® III |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Candy Apple Red |
| Country Of Origin | MX |
Neck |
|
| Headstock | Jazzmaster® |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Gloss Urethane |
| Neck Shape | Mid '60s "C" |
| Neck Construction | 4-Bolt Standard |
| Fingerboard Radius | 7.25" (184.1 mm) |
| Fingerboard Material | Round-Laminated Rosewood |
| Position Inlays | Clay Dot |
| Side Dots | White |
| Number of Frets | 21 |
| Truss Rod | Vintage-Style Butt Adjust |
| Truss Rod Nut | Vintage-Style Butt Adjust |
| String Nut | Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Fret Size | Vintage Tall |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
Body |
|
| Body | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Body Shape | Jazzmaster® |
| Body Style | Solid Body |
| Body Material | Alder |
Hardware |
|
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style Adjustable with “Floating” Tremolo Tailpiece |
| Bridge Cover/Tailpiece | Vintage-Style Floating Tremolo with Tremolo Lock Button and Push-In Tremolo Arm |
| Bridge Mounting | Floating |
| Pickguard | 3-Ply Mint Green |
| Pickup Covers | Vintage White |
| Control Knobs | Vintage White |
| Switch Tip | Vintage White |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Tuning Machines | Fender® Vintage-Style |
| String Trees | Butterfly |
| Strings | Fender® USA 250R Nickel Plated Steel (.010-.046 Gauges), PN 0730250406 |
| Tremolo Arm | Pop-In Vintage-Style Jazzmaster® |
| Neck Plate | 4-Bolt Vintage-Style |
| Strap Buttons | Vintage-Style |
Electronics |
|
| Bridge Pickup | Vintage-Style Mid '60s Single-Coil Jazzmaster® |
| Neck Pickup | Vintage-Style Mid '60s Single-Coil Jazzmaster® |
| Pickup Configuration | SS |
| Controls | Lead Circuit Controls (Slide Switch Down): Master Volume, Master Tone; Rhythm Circuit Controls (Slide Switch Up): Two Thumbwheel Controls for Neck Pickup Volume and Tone |
| Switching | 3-Position Toggle (Lead Circuit) |
| Auxiliary Switching | 2-Position On/Off Slide Switch for Switching Between "Lead" and "Rhythm" Circuits |
- Choosing a selection results in a full page refresh.
- Opens in a new window.