
- Details
- Tech Specs
The Fender® Vintera III series delivers meticulously crafted vintage recreations that capture the authentic look, feel, and tone of iconic Fender guitars from the '50s, '60s, and '70s.
The Vintera® III Mid 60s Mustang® features an alder body and maple neck with rosewood fingerboard for classic Fender tone brimming with punch and crystal-clear articulation. The authentic mid '60s “C”-shaped neck profile offers an instantly familiar playing experience that feels natural in your hands, while the 7.25" radius fingerboard with vintage-tall frets ensures supreme comfort and outstanding feel. At its heart, you’ll find a pair of vintage-style mid '60s single-coil pickups that deliver all the sweet and sparkling, warm and woody tone that made Fender famous. The vintage-style Mustang® "floating" tremolo provides effortless pitch manipulation, while period-correct vintage-style tuning machines deliver authentic looks with superior tuning precision.
Embrace the authentic vintage spirit and legendary sound of Vintera® III – where every detail tells the story.
| Product Name | Fender Vintera III Mid '60s Mustang Electric Guitar - Rosewood Fingerboard, Dakota Red |
|---|---|
| Brand | Fender |
| Condition | New |
| MPN | 0149350354 |
| UPC | 885978960705 |
| Shipping Option | Free Shipping to the Continental U.S. |
What's in the Box?
- Fender Vintera III Mid '60s Mustang
- Deluxe Gig Bag
General |
|
|---|---|
| Series | Vintera® III |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Dakota Red |
| Country Of Origin | MX |
Neck |
|
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Gloss Urethane |
| Neck Shape | Mid '60s "C" |
| Neck Construction | 4-Bolt Standard |
| Fingerboard Radius | 7.25" (184.1 mm) |
| Fingerboard Material | Round-Laminated Rosewood |
| Position Inlays | Clay Dot |
| Side Dots | White |
| Number of Frets | 22 |
| Truss Rod | Vintage-Style Butt Adjust |
| Truss Rod Nut | Vintage-Style Butt Adjust |
| String Nut | Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Fret Size | Vintage Tall |
| Scale Length | 24" (610 mm) |
Body |
|
| Body | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Body Shape | Mustang® |
| Body Style | Solid Body |
| Body Material | Alder |
Fender Vintera III Mid '60s Mustang Electric Guitar - Rosewood Fingerboard, Dakota Red
The Fender® Vintera III series delivers meticulously crafted vintage recreations that capture the authentic look, feel, and tone of iconic Fender guitars from the '50s, '60s, and '70s.
The Vintera® III Mid 60s Mustang® features an alder body and maple neck with rosewood fingerboard for classic Fender tone brimming with punch and crystal-clear articulation. The authentic mid '60s “C”-shaped neck profile offers an instantly familiar playing experience that feels natural in your hands, while the 7.25" radius fingerboard with vintage-tall frets ensures supreme comfort and outstanding feel. At its heart, you’ll find a pair of vintage-style mid '60s single-coil pickups that deliver all the sweet and sparkling, warm and woody tone that made Fender famous. The vintage-style Mustang® "floating" tremolo provides effortless pitch manipulation, while period-correct vintage-style tuning machines deliver authentic looks with superior tuning precision.
Embrace the authentic vintage spirit and legendary sound of Vintera® III – where every detail tells the story.
| Product Name | Fender Vintera III Mid '60s Mustang Electric Guitar - Rosewood Fingerboard, Dakota Red |
|---|---|
| Brand | Fender |
| Condition | New |
| MPN | 0149350354 |
| UPC | 885978960705 |
What's in the Box?
- Fender Vintera III Mid '60s Mustang
- Deluxe Gig Bag
General |
|
|---|---|
| Series | Vintera® III |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Dakota Red |
| Country Of Origin | MX |
Neck |
|
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Gloss Urethane |
| Neck Shape | Mid '60s "C" |
| Neck Construction | 4-Bolt Standard |
| Fingerboard Radius | 7.25" (184.1 mm) |
| Fingerboard Material | Round-Laminated Rosewood |
| Position Inlays | Clay Dot |
| Side Dots | White |
| Number of Frets | 22 |
| Truss Rod | Vintage-Style Butt Adjust |
| Truss Rod Nut | Vintage-Style Butt Adjust |
| String Nut | Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Fret Size | Vintage Tall |
| Scale Length | 24" (610 mm) |
Body |
|
| Body | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Body Shape | Mustang® |
| Body Style | Solid Body |
| Body Material | Alder |
- Choosing a selection results in a full page refresh.
- Opens in a new window.