QSC RMX 1450A Power Amplifier
QSC RMX 1450A Power Amplifier
On order with the manufacturer!
  • Details
QSC RMX1450A Power Amplifier
The QSC RMX1450A Power Amp is a reliable, and tour-quality power amplifier that has clear and powerful sound, and flexible options to help fine-tune your system.  The RMX1450A give you the option of 30Hz and 50Hz low-cut filters to customize your sound with defeat able clipping limiter that will protect speakers from signal spikes.  The XLR and 1/4" balanced inputs that are featured in this power amp can integrate into any sound system.
RMX1450A Power Amplifier Features:
  • Stereo or bridged-mono power amplifier
  • Compact chassis is less than 16" deep, leaving you more space in the back of your rack
  • Flexible I/O with XLR and 1/4" balanced inputs, plus binding posts and speakON outputs
  • Front-mounted gain controls give you fast, easy access to your signal levels
  • Switchable 30Hz/50Hz low-cut filter lets you fine-tune your system for maximum headroom
  • Signal and Clip LED indicators let you monitor performance at a glance
  • Defeatable clipping limiter protects speakers against signal spike
More Information
Product Name QSC RMX 1450A Power Amplifier
Brand QSC
Condition New
MPN RMX1450A
UPC 103000001241
Shipping Option Free Shipping to the Continental U.S.
QSC RMX 1450A Power Amplifier
Details
More Information